BTC Trading corp. končí


Když už sleduju všechny tyhlety *coiny říkám si, že bych o nich mohl semtam něco napsat, třeba vždycky, když se naskytne událost větší než malá, což je právě teď: na začátku týdne Ethan Burnside oznámil, že oblíbené kryptocoinové burzy btct.co a litecoinglobal.com končí.

Přestože to bylo oznámeno poměrně nenápadně (neposílal hromadný mejl uživatelům, ale toto oznámení vyvěsil jako novinku na stránkách, takže většina uživatelů se o něm dozvěděla, až když přišel mejl některého z vydavatelů aktiva), stejně to spustilo pořádnou výprodejovou spirálu, kdy ceny padaly, jako o život. Tudíž kdo měl koule a s chladnou hlavou si dohledal informace o plánech jednotlivých assetů, mohl pěkně se slevou nakoupit. V opačném případě prodal těžce pod cenou (která se záhy vzpamatovala a ustálila se poblíž ceny původní) a teď nadává na všechny ostatní na všech těch redditech a bitcointalcích. Pravda, oznámení bylo poněkud nešťastné (a o konci třeba někdo neví ani teď) a protože informací je stále poskrovnu a když už jsem byl nucen procházet výživný thread na bitcointalk, ve kterém se X lidí pořád dokola ptá na to samé, zkusím sem napsat nejdůležitější informace a poznatky – nejen ze zmíněného fóra.

"...and it's gone..."
„…and it’s gone…“

Jak Ethan sám napsal, 7. října 2013 bude ukončeno obchodování na obou sajtách (realitou je, že mnoho vydavatelů toho kterého aktiva už obchodování ukončilo, aby udrželi cenu stabilní, než dojde k přechodu jinam). Posledního dne onoho měsíce také dojde k vypnutí obou sajt, takže je doporučené stáhnout si veškerá historická data, pokud o ně má uživatel zájem.

Nějakou dobu (asi tak týden) je v nastavení nová kolonka – veřejná adresa pro výběry, ještě vedle stávající adresy pro výběry. Rozdíl je následující: stávající výběrová adresa slouží pro systém burzy a pro ruční výběr prostředků na účtu, zatímco adresa nová – veřejná – bude sdílena s vydavateli aktiv, pokud by z nějakého důvodu (DDOS, právní problémy) došlo k okamžitému odstranění služby. Prakticky to vidím tak, že Ethan rozeslal jednotlivým správcům seznam, ve kterém je uveden počet shares a tato veřejná adresa (a je dost možné, že bez dalších kontaktů). Proto je důležité jako tuto adresu uvést tu, ke které má uživatel přístupný soukromý klíč, aby mohl v budoucnu podepsat zasílanou zprávu: správce vydá veřejné oznámení – pošlete nám mejl tam a tam a zprávu podepište klíčem svázaným s vaší veřejnou adresou – po obdržení zprávu srovná s adresou uvedenou v „anonymním“ seznamu a bude vědět, kdo je kdo.

Jak dojde k vypořádání? Mnoho správců umožňuje tzv. Direct shares, tudíž přímý nákup mimo jakýkoliv systém (TAT / Asicminer-PT), což bude do budoucnosti plné Colored coins rozhodně ta nejlepší volba. Další převádějí aktiva pod jiné burzovní systémy, jako např. havelock investments, cryptostocksbitfunder či další. Drtivá většina už poslala plán na blízkou budoucnost mejlem, rozepsala jej na fóru, případně už má převedeno (LTC-Charts).

Budou zrušeny poplatky za transakce, případně zrušena rezerva 0.0025 pro výběr? Nikoliv! O poplatcích se nemluví, ale připadne mi fér, aby zůstaly – přece jenom Ethan si za svoje dítko, které vedou na popraviště, určitě něco zaslouží, nehledě na problémy, kterým zřejmě teď bude muset kvůli němu čelit. K rezervě se vyjádřil – zůstane na místě. Existuje kvůli prachovým transakcím, protože si mnoho lidí nechává na adresu u btct posílat drobné z různých dailyfreebitcoins a protože je peněženka na serveru společná, navyšuje tento prach cenu odchozích transakcí, tudíž výběr veškeré hotovosti vede k záporným částkám na účtu a kdo to má potom lepit ze svého, žeano…

Existuje však ještě jedna skrytá část ledovce, která ukáže, jestli se historie (nebo hysterie?) opakuje a jak moc bitcoin posílil v kramflecích. Když se podíváme o cca rok zpátky, právě došlo k neslavnému konci GLBSE. Pokud se podíváme na graf vývoje ceny je vidět, že tato událost měla s největší pravděpodobností za následek medvědí trend, který trval až víceméně do konce roku.

Vývoj ceny po pádu GLBSE
Vývoj ceny po pádu GLBSE

Nicméně současný vývoj – po konci BTC Trading corp. zatím nic takového nenaznačuje (doubletop dlouhodobého průměru směle ignoruju) – krátkodobý průměr jde stále nahoru, takže následující dny ukážou, jestli tomu tak opravdu bude. Já bych si na býka i vsadil, protože věřím tomu, že tato událost přitopí pod kotlem urychlenému vývoji již zmíněných Colored coins, aby decentralizovaná měna byla opravdu decentralizovaná a neohrožovaly ji úzká hrdla postižitelných služeb. Přece jenom, když už má Bitcoin od minulého týdne i svůj ISO kód – XBT, tak by bylo na čase!

Vývoj ceny v případě btct
Vývoj ceny v případě btct
,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *