Zasaď strom


EDIT: Byl jsem nucen vypnout server, tudíž Zasaď strom je momentálně u ledu a aplikace nefunguje. Díky za pochopení.

V rámci nedávného vandru mi v hlavě čím dál tím více rezonovala myšlenka dávno zapomenutého projektu, který postupem času nabýval čím dál tím konkrétnějších rysů. Totiž – párkrát jsem se vyskytl na místě, kde mi prostě chyběl strom – něco, co se majestátně tyčí do krajiny a pod svou zelenou střechou nabídne znavenému poutníkovi příjemný stín a závětří před prachem cest.

Protože však poutník těžko kdy nosí v batohu sazeničky stromů a navíc pouhým vsazením proutku do země celá věc ani zdaleka nekončí, bylo by fajn sehnat vícero lidí a s nimi se na výsetí, sehnání povolení, starání se, zalívání… podílet společně.

Všimnul jsem si, že si tam zřídili kašnu, že oplývala vodou, a co mne zvlášť dojalo, že poblíž zasadili lipku, které už mohly být čtyři roky; už byla při těle a byla nepopiratelným symbolem naděje.

Muž, který sázel stromy, Jean Giono

A právě toto umožňuje aplikace Zasaď strom. Umožňuje propojení lidí, kteří by v rámci nějaké oblasti chtěli vysadit strom, ale sami si na to netroufají, nevědí jak na to, nebo prostě jenom nemají dostatek financí a času na realizaci.

A jak že to celé funguje? Poměrně jednoduše: uživatel zasadí strom virtuální a každý, kdo jej najde a zaleje, je potencionálním dalším spolusazečem – zasetím každého virtuálního stromu totiž vznikne nová komunita, jejíž součástí je každý, kdo provede alespoň jedno zalití. V rámci této komunity je možné diskutovat (nejen) o realizaci výsevu, ale i zvyšovat prestiž onoho virtuálního stromu pravidelnou péčí (zalévání, sklízení…) a přilákat tak případného sponzora či přesvědčit místní zastupitele, že o strom v oněch místech má zájem nemalý počet lidí.

Ve snaze udržet základní popis co možná nejméně komplikovaný, uzavřu článek výrokem proneseným Karlem Krylem, když se po roce 1989 vracel do Československa a podivoval se, že se viditelně nic nemění.

Hledal jsem nově zasazené stromy a nalézal ty staré, pokácené vichřicí. Snad jsem ty sazeničky přehlédl. Strom roste dlouho…

 

Více informací a technických detailů budu průběžně zveřejňovat na twitteru @SazimeStromy a v rámci blogu (viz přibývající odkazy na konci stránky), protože však se nápad prohlubuje (především směrem ke crowdfundingu a gamifikaci), není vyloučeno, že nevznikne wiki popisující herní mechanismy sázení stromů detailněji. V současnosti je na Google Play zveřejněna BETA verze aplikace, takže sázet, zalívat a sklízet stromy může každý, kdo má telefon s Androidem a datový tarif. Těším se na zpětnou vazbu, aby aplikace plnila svůj účel co nejlépe!

Další články v blogu

5 komentářů: “Zasaď strom”

 1. …od počátku, co jsi mi o tom nápadu napsal, jsem z celého srdce přesvědčená, jak skvělé to je!
  A cítím v Tobě velký zdroj inspirace pro nás všechny… 🙂
  DÍKY ZA SPOUSTU HODIN PRÁCE, KTERÉ JSI TOMU VĚNOVAL… 🙂
  „Zplodil“ jsi funkční a smysluplnou aplikaci, která lidem přinese radost do života… Držím palce, ať se líbí!

  Ať žijí v přátelství stromy a lidi…
  Ať je více těch, co chtějí procházkami přírodou nabírat svěží životní dech…
  A slunce pociťovat na tvářích, v srdci i na rtech…
  S úsměvem tak každý den budou růst stromy na místech oblíbených lidem
  a budou nás ty virtuální i nevirtuální stromy naplňovat pohodou a klidem.
  Tak hodně sluníčka, vody živé, radosti, lásky, energie
  v životech všech, co pomáhají Zemi a záleží jim na stromech! 🙂
  AŤ SE APLIKACI ZASAĎ STROM DAŘÍ!! TAK DO TOHO „LESNÍCI A ZAHRÁDKÁŘI“ ! 🙂

  A HODNĚ ŠTĚSTÍ A TISÍCE VYSÁZENÝCH STROMŮ A SPOKOJENÝCH UŽIVATELŮ K TOMU.

  O:)

 2. zdravim vandráku, až teď sem se k tomu nějak dostal…..doufam, že na tom sázení stromů pořád děláš, protože je to dobrý…..jinak doufam, že si dobře došel 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *