Další doteky s G1


Minule jsem nastínil některé drobné vady na kráse a nařknul telefon z vlastností, které jsem myslel, že nemá. Teď už ho mám přece jenom 14 dní, takže bych mohl některé nesrovnalosti uvést na pravou míru a vytáhnout na světlo další problémy a zkušenosti, o kterých se moc nemluví ;-).

Začal bych multitaskingem – reptal jsem, že není možné aplikace jednoduše sestřelit, jako v Symbianu. A reptám dál, pořád jsem ten způsob nenašel. Android totiž handluje s běžícími procesy sám, na základě volné paměti ukončuje nepoužívané aplikace a naopak ty často používané nechává načtené. Myšlenka dobrá, ale nejsem její zastánce, někdy mi nevyhovuje a rád mám přehled o tom, co zrovna běží. Bohužel, mám asi smůlu. Každopádně jakýsi jednoduchý Task manager je v rámci prohlížeče „Linda File Manager“ – zobrazí všechny momentálně načtené třídy (nebo alespoň něco jako public procesy, protože jich tam momentálně vidím 15, což se rozhodně málo) a velikost zbývající volné paměti. Jedná se ale o betu, takže tu existuje možnost, že do budnoucna přibude možnost „kill this task“.

Image Hosted by ImageShack.us

V jednom odstavci jsem taky nařknul Androuše, že není schopen se přihlásit do U2B accountu, není to tak zcela pravda. V prohlížeči webu je možné se přihlásit do účtu na YouTube a spravovat tak videa. Jen video není přehráváno v rámci prohlížeče, ale při jeho otevření se otevře externí aplikace – YouTube player. Právě na tuto aplikaci jsem v minulém blogpostu narážel – Android má mnoho aplikací, pomocí kterých je možné se přihlásit ke svému účtu na tom či tom webu a v rámci té které aplikace využívat služeb daného webu. Aplikace YouTube tohle ovšem neumí, pouze nabízí NEJ videa a případně vlastní Favorites (ovšem nesvázané s účtem na U2B, ale zazáložkované přímo v telefonu). Dalším velice podstatným faktem je ten, že na YouTube jsou některá videa nahrána v HiRes (zřejmě H264 kodek), tudíž je není možné přehrát (fw. 1.1) a je zobrazeno pouze „This video is not available for your device“. Škoda; doufám, že v budoucích releasech firmwaru to bude napraveno a tento kodek přidán, zařízení na dekódování imho kapacity má. Tolik k YouTube videím.

Image Hosted by ImageShack.us

Dalším problémem pro mě bylo přehrávání videí. Resp. ne ani tak samotné přehrávání a úprava videa (na to jsem si zvykl na Symbianu), ale absence přehrávače zvládajícího titulky. Na Symbianu jsem používal SmartMovie, který velmi jednoduše vložil titulky přímo do videaa zárověň video enkódoval, na Androuše jsem našel mnoho dekodérů, ale ani jeden neuměl vkládat titulky. Rozpoutal jsem krátkou diskuzi na cz AndroidFóru, ovšem bez výsledku, nabízený sw nefunguje, funguje špatně… V každém případě dnes vyšel článek na toto téma na blogu „Můj Android, popisující Avidemux na Winblozí platformě. Ještě jsem nezkoušel, ale když už je napsáno, tak by mělo fungovat ;-). Jinak ještě doplním sw, který používám mpro konverzi: AnyVideoConverter pro enkódování a FairUseWizard 2 pro převod dvd do DivX včetně titulků.

Teď bych si dovolil trošku prudy: tlačítko menu občas vůbec nereaguje, nebo reaguje přehnaně. V praxi to vypadá tak, že na něj člověk v dobré víře klikne a nic se nestane. klikne na ně ještě jednou, dvakrát, třikrát… a až po několikátém pokusu si to rozmyslí a zareaguje. Nebo naopak na druhou stranu je možné kliknout jen jednou a menu vyjede a zase zajede, jako při dblclicku. Nelíbí se mi tohle chování.

Dalším mínusem je podsvícení klávesnice. Při určitém druhu osvětlení není vůbec nic vidět, takže je nutné psát opravdu poslepu. Nepříjemné. Bohudík, je tu řešení.

GPS – hnus. Měl jsem externí bluetooth modul se SirfStar III. Nechytal se nějak extra rychle, ale když se chytl, signál si podržel, i když jsem jej hodil do kapsy nebo do batohu. G1 v kapse nebo v batohu se mi vůbec nechytá. Chtěl jsem si zaznamenat běžkařskou trať pomocí MyTracks, ale pomalu jsem začínal mrznout, když jsem stál na místě a čekal, až se chytne GPSka. Nakonec jsem to vzdal a hodil ji (stále hledající) nahoru do batohu, jen pod zip. Po půlhodině jsem telefon vytáhl a stále nic. Když jsem to zkoušel pěšmo (vlastně úplně poprvé), chytla se docela rychle, ale signál si neudržela (v kapse), takže jsem byl nucen nést telefon v kapuci, potom fungovala bez problémů a velmi přesně, vzhledem k rychlosti pohybu.

Velmi rád bych také zmínil vyhledávání na marketu: google vlastní největší vyhledávač na světě a není schopen vyvinout aplikaci, která dokáže vyhledávat? Nevěřím!! Hledal jsem aplikaci , jejíž název byly dvě spojená slova (už si nevzpomenu na název, tak budu používat NejakaAplikace). Search nebyl schopen aplikaci najít, když jsem zadal Nejaka nebo Aplikace. Musel jsem napsat celý název – NejakaAplikace, potom se uráčil nabídnout mi výsledek. Nepříjemné!

Jako poslední bod, který bych v tomto blogpostu rád zmínil je podpora J2ME aplikací.Vlastně spíš nepodpora. Před koupí jsem někde četl, že telefon zvládá J2ME (teď to nemůžu dohledat, ale recenze na mobilmanii i oficiální T-Mobile stránky uvádí „Java: Ano“. Asi měli na mysli Dalvika, protože telefon nativně J2ME nepodporuje. Jsou tu dvě možnosti: Využít „J2ME MIDP Runner“ nabízený na marketu a v rámci něj stahovat midlety z webu a instalovat přímo v telefonu, nebo pomocí MicroEmulatoru překonvertovat jar na instalační balíček androidu – .apk, krásný návod je tady. A moje vyjádření zní: obě možnosti jsou na prd a nefungují. Nepovedlo se mi zprovoznit jedinou hru, kterou bych chtěl. Možná na jednoduché midlety by mohlo být tohle řešení funkční, ale na složitější aplikace rozhodně ne.

V každém případě ovšem pořád z telefonu převažuje spíše pozitivní pocit, i přes zmíněné masařky (a věřím, že jich ještě mnoho dalších najdu, stejně tak, jako že v budoucích verzích budou tyto krpy odstraněny) a využívám jej téměř nonstop.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *