Dwarf Fortress


Jako velkého fanouška Dungeon Keepera (druhého dílu, abych byl konkrétní) mě před nějakým časem nemálo navnadila recenze na hru Dwarf Fortress a pořád jsem odkládal prvotní ponoření do hry, protože jednak nebyl čas a druhak (a především) jsem se bál náročnosti jak hry samotné, tak i náročnosti na čas (chytne a nepustí). Pak ale na toto téma vyšel další článek, tak jsem se rozhodl, že to vyzkouším. Tenhle blogpost nemá za cíl popisovat hru, popis se dá nalézt na dvou výše zmíněných lincích, ale má sloužit jako jakýsi rozcestník pro rychlý začátek (a pro mě, abych měl všechny ty odkazy pohromadě).

Dwarf fortress
Dwarf fortress

Jak je u mě zvykem, chvíli jsem hledal informace a na českém fóru jsem jsem se dopátral na výborný mnohadílný tutoriál na blogu After Action Reporter. Ten hned v úvodu odkazuje na předpřipravený balík včetně grafického setu May Day, takže jsem stáhl tenhle balík a pustil se do čtení, resp. hraní.

MayDay
MayDay

Postupně jsem se prokousal několika díly tutoriálu a začal se ve hře docela i orientovat (teda aspoň myslím :-)). Hra mě opravdu naprosto pohltila, zapomněl jsem na čas i na povinnosti a budoval, kopal, zaplavoval, obchodoval… A to jsem ještě nevyzkoušel adventure mode, ale to má čas.

Dwarf Fortress
Dwarf Fortress

Teď jsem tomu sice pár dní nedal, protože se trápím s Polymorfismem v JDO na Google App Engine, ale jakmile toho budu mít plné zuby (a jakože mám), hned vím, jak se odreagovat. Navíc mám tip na skvělou utilitku na nastavování vlastností trpajzlíků, vypadá komplexněji, než ta zmíněná v tutoriálu (pokud to teda není jen novější verzi, nějak nemůžu najít link).

Dwarf Therapist
Dwarf Therapist

Dwarf fortress je nejenom na první pohled výborná hra. Má svůj vlastní žijící svět, svoji historii, svoje fanstránky i svůj komix. Taky množství příběhů hráčů, kteří popisují, jak vraždí elfí karavany, jak jim goblini unášejí děti… Mám taky skromný plán – umořit trpasličí ženu a přinutit jejího muže, aby z jejích kostí udělal náhrdelníky. Prý jsou trpajzlíci vysoce etičtí, ale má být možné změnit tuto jejich výchozí etiku, takže už se nemůžu dočkat na další hákování téhle hry :-).


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *