Vanitygen a import adresy do Bitcoin-QT na MacOS


Dlouho jsem nic nenapsal a protože jsem si právě vygeneroval novou krásnou (1SHM12iG4KPRs54CxjLsCwbvnMJp4bMh5) Bitcoinovou adresu (jo, mohlo to být lepší, ale není na to výkon) na Mackovi za pomocí Vanitygenu, poznamenám si tu postup.

Zdrojáky Vanitygenu je možné stáhnout z GitHubu, kde by měl být i Makefile pro Macka. Problém je v tom, že Macek má staré verze OpenSSL knihoven (na mém 10.7.5 je OpenSSL 0.9.8x 10 May 2012), takže je nutné použít ty z Homebrew. No a protože není dobrý nápad natvrdo zadávat cestu ke knihovnám a po změně kompilovat znovu, proč si pohodlně netapnout repozitář s Vanitigenem rovnou? Takže i s instalací OpenSSL a Vanitigenu následovně:

[code]bash-3.2$ brew install openssl && brew tap WyseNynja/bitcoin && brew install vanitygen[/code]

Teď už je možné si nechat vygenerovat adresu a privátní klíč:

[code]bash-3.2$vanitygen 1SHM1[/code]

Závěrečným krokem je import privátního klíče do peněženky – používám Bitcoin-QT 0.8.2. Takový nástřel je na bitcoin wiki, kterou doporučuju před akcí projít. Akce samotná sestává z následujících kroků:

  • spuštění Bitcoin-QT v režimu serveru (kdy naslouchá RPC na portu 8332),
  • odemknutí peněženky na dobu nezbytně nutnou k provedení importu,
  • provedení importu soukromého klíče,
  • …,
  • profit.

Aby bylo možné spustit Bitcoin-QT v režimu serveru, je nutné nastavit heslo pro uživatele rpcuser. Provede se to přidáním dvou řádků do konfiguračního souboru ~/Library/Application Support/Bitcoin/bitcoin.conf.

[code]rpcuser=bitcoinrpc

rpcpassword=***************[/code]

Bitcoin-QT je nutné spustit v režimu serveru – provede se tak v konzoli pomocí příkazu

[code]bash-3.2$ open Bitcoin-Qt.app –args -server[/code]

Jakmile naběhne, je možné posílat příkazy na port 8332 – např. pomocí curl. Protože se však takto budou zapisovat hesla a privátní klíče přímo do konzole, je vhodné zapisované příkazy potlačit v historii – před příkaz se do konzole přidá mezera. Sled příkazů je následující:

[code]bash-3.2$ curl –user bitcoinrpc –data-binary ‚{"method": "walletpassphrase", "params": ["heslo_do_penezenky", 120] }‘ http://127.0.0.1:8332/
Enter host password for user ‚bitcoinrpc‘:
{"result":null,"error":null,"id":null}
bash-3.2$ curl –user bitcoinrpc –data-binary ‚{"method": "importprivkey", "params": ["5_privatni_klic_pr_nove_vytvorenou_adresu_pomoci_vanitigenu", "popisek adresy"] }‘ http://127.0.0.1:8332/
Enter host password for user ‚bitcoinrpc‘:
{"result":null,"error":null,"id":null}
[/code]

První příkaz odemkne peněženku na 120s, což by mělo pro provedení druhého příkazu postačovat – stačí jen jeho iniciace, rescan blockchainu může probíhat až po opětovném (automatickém) locknutí.

V tento okamžik (až doběhne import) se nová adresa objeví v adresáři, ne mezi adresami pro příjem. Tomu napomůže ukončení Bitcoin-QT a opětovné spuštění, tentokrát už jako „obyčejné“ aplikace.


8 komentářů: “Vanitygen a import adresy do Bitcoin-QT na MacOS”

  1. Stále Vanitygen neumí dělat komprimované klíče? Ten vývoj u něj nějak zamrzl.

  2. Tak to bohuzel netusim, nemel jsem zatim tu cest se s nimi setkat. O co se jedna?

  3. Před určitou dobou přešel Bitcoin na nové komprimované klíče. Změna je v podstatě jen kosmetická… jsou o něco málo menší. Problém z toho vzniklý ale je, že jeden klíč teď odemyká vždy 2 adresy (jednu jako komprimovaný a jednu jako nekomprimovaný).
    No a vanitygen zůstává v původním (i když jednodušším) modelu jeden klíč = jedna adresa. Škoda jen, že jde právě o ten nekomprimovaný (starší) formát. Nevím co to udělá v budoucnu, jestli někdy nebude Bitcoin chtít přejím pouze na nový formát klíčů, nebo tak něco.

  4. Diky za informaci! Jak koukam na Github, tak uz jsou komprimovane klice rozpracovane, takze to chce jenom trochu casu! Kazdopadne – co se dvou klicu k jedne adrese tyka – kolize bych se nebal, aspon v tomhle vesmiru :).

  5. Tady je takový nástroj… který to hezky ilustruje: http://brainwallet.org/#generator . Z toho co mi vygeneruje vanitygen si vezmu privátní klíč (ten jediný údaj stačí) vrazím si ho v brain wallet do políčka ‚Private Key‘ a vidím, že z klíče jde získat adresa… ta pěkná kterou jsem chtěl. Jenže taky se dá přepnout na ‚Compressed‘ a vidím, že z toho klíče mám i druhou adresu zdarma! Jenže už ne tu pěknou, jakou jsem požadoval.

  6. Dik za link, na ten jsem zrovna pred casem koukal a pak se mi vykouril z hlavy, kdyz jsem jej chtel zminit v clanku o zavirani btct. Jen bych se popravde docela bal tam kopirovat svoje klice, to uz radsi stahnout zdrojak a rozjet si to lokalne.

  7. Script samotný jsem nezkoumal, ale podle příznaků to vypadá bezpečně. Když si zobrazím datové přenosy a klikám, tak je vidět, že se nic nikam nepřenáší… všechno se děje u klienta… stejně tak stránka nemá žádné cookies, flash, silverlight ani další takové. Nic co by data mohlo jakkoliv vynést.

  8. Ja jsem jen trochu (vice) paranoidni; a kdyz jde o btc nebo soukromi, tim horsi to je 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *