Proc delam svou praci spatne?


Jak tak sjizdim videa z letosniho brnenskeho Barcampu, chtel jsem okomentovat zaznam prednasky Jana Martinka (@endlife) – Proc delam svou praci spatne. Na komentar to vsak bylo moc dlouhe, tak to davam sem a trochu rozsiruju.

Zacina casti nazvanou spatny odhad, kde rika neco jako „prihlasovani je jedna trida v modelu, to bude jednoduchy.“ Zminuje, jak se postupne nabaluji dalsi veci – login se meni na email, pridava validaci, jednotne zobrazovani chyb, moznost resetu hesla… Pokud pominu fakt, ze nepouzil nekterou z moznosti existujicich validaci (napr. z frameworku dojo), napada me otazka, proc tohle resit v nejake pomerne ranne fazi projektu? Shodou okolnosti o tom nedavno psal Jirka Knesl (blogpost Minimal Viable Product), dokonale to popsali tez panove z 37signals v knize Restart, volne cituji: „protoze platby za profi program maji probihat az koncem mesice, odlozili jsme implementaci modulu na provadeni plateb a venovali se dulezitejsim vecem.“ S tim se neda nesouhlasit – proc implementovat funkci pro obnoveni hesla? Vzdyt to muze pockat, kolik bude navstevniku, kteri zapomenou heslo chvili po registraci? Dulezite je spustit ASAP – featury se mohou pridavat casem – obrovska vyhoda webovych projektu.

Cast nazvana Matrix – administracni rozhrani (Adminer) pripomina Matrix – cisla, data, znaky… Nepovolany vubec netusi, ktera bije. Nevyhoda KISS pristupu, ale samozrejme – pokud to adminovi vyhovuje, neni to zadny problem, taky mam radsi Midnight commandera, nez okynka :-). Kdo ne, at zkusi googlit alespon termin Scaffold. V Nette tohle opravdu neni?

Pokryti aplikace testy – uvedl naprosto ukazkovy priklad toho, proc je vhodne testy psat: zakomentoval cast kodu pri ladeni a zapomnel pote komentar odstranit. Jestli tohle cloveka neprinuti o psani testu aspon premyslet, tak uz nevim co :-). Testovat, testovat, testovat! Dekuji.

Napiste nam – plural, vs. singular? To je jedno, hlavne byt profesional a verit tomu, co delam! Pekne receno, pekne tipy (odpovidat na mejly, profesional zna sve limity, cenu…).

Pointa prednasky je – hledani partaka na projekt. Jan to zjistil po roce, co vyvijel sam. Jak to zjistil? Potreba jineho pohledu na vec – kdyz clovek dela projekt sam, jiny pohled na danou vec ziska az s odstupem casu, partak muze mit jiny pohled na vec hned. Pravdive, velmi prakticke. No a pak i dalsi veci…

Takze pokud nekdo kombinuje do CV veci jako nette, TDD ci Git, muze mu poslat mejl. No a ja mu timto preju hodne stesti v nalezeni partaka i v uspechu projektu ;-).


2 komentáře: “Proc delam svou praci spatne?”

  1. Ahoj,

    moc díky za reakci! V prakticky celém článku se shodujeme, tak zareaguju asi jen na začátek – na tu část s přihlašováním. Já vnímám přihlášení (a související registraci) jako hodně zásadní prvek celé aplikace – takže pro mě tady 37signálské, že aplikace má být „half, not half-assed“, nešlo uplatnit – dokonale odladěné přihlášení jsem potřeboval, aby aplikace nebyla half-assed; smysluplnější pro mě bylo obětovat spíš fičurky uvnitř aplikace. (Jinak zrovna ta validace je řešená skrz Nette, ale i to je třeba nakonfigurovat.)

    Například to zapomenuté heslo je tam dobré ze dvou důvodů – jednak při registraci nekontroluju zadané heslo dvojitým zadáním, tak je pro mě dobré, aby tam byla rovnou možnost, když to člověk fakt poplete, aby se ke svému účtu ještě dostal, a za druhé je tam i problém, když někdo přidá do svého účtu další adminy, tak ti si musí pamatovat heslo a imho ho často zapomenou, než si zvyknou.

    Jak píšeš o tom záměrném neřešení části aplikace (modul provádění plateb), tak to je u mě právě případ toho „Matrixu“. Ten je zatím docela dostačující, ale do přednášky se dostal především kvůli tomu, že už mi začínají chybět podrobnější pohledy na některá data a snadná tvorba alertů na různé věci, k jejichž implementaci se mi nedaří dostat.

    Ještě jednou díky za tenhle komentář a přeju, ať se taky daří 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *