Chtěl jsem zblognout celkový průběh akce, ale už to určitě dělají desítky dalších a mnohem lépe (+fotky a videa na Google blogu), takže asi jen pár postřehů a vysvětlení důvodů, proč jsem byl z celé akce poměrně nesvůj (pěkně po sokratovsku – budu tu pochybovat, kritizovat a klást otázky, snad kvůli nim nebudu do budoucna odepsán z dalších akcí).
Začal bych onou divnou pachutí v ústech – pokud to má být akce pro vývojáře a lidi znalé, proč byl z tolika míst slyšet údiv nad „novinkami“? Proč bylo tolik lidí paf z věcí, jako je google checkout, tolik lidí dělalo wow při předvádění dem postavených na html5, když všechno tohle je tu už nějakou dobu? Nebo študákům v bláznění ze všech těch „startup buzzs“ šibe, že sledují jenom @startupreport a blog davida grudla (promiň, že si tě beru tak často do huby, ale ten Nette je všudypřítomný :-))?
Nadšení je pěkná věc, ale když v rámci občerstvovacích pauz člověk neslyší nic jiného, než že „to rozjedeme“ a pak slyší tisíckrát omílanej nápad (ideálně nějaký další klon grouponu), slyší, jak se dotyčný údajně bavil s tím a s tím známým, který dělá investora a že stačí jen tohle a tohle a je za vodou, tak už se nedá jenom tak nasmívat. Uhrovatí mladíci skrytí za monitory by se měli probrat do reality – nikdo jim nedá peníze jen za to, že mají nápad a k realizaci daleko, protože přece musí ještě dělat tu školu a večer už něco mají. Ale ok, taky jsem byl mladý a potřeboval peníze :-D.
Teď něco k akcím – jak jsem se už zmínil, novinky veškeré žádné. Škoda, že akce proběhla den před zveřejněním ICS, možná by to potom mohlo být o něco zajímavější, ale dojem recyklace přednášek z minulého roku byl určitě na místě. Neříkám, že témata nebyla zajímavá, ale v dnešním světě, kdy má člověk možnost sledovat vývoj novinek prakticky v reálném světě jsem měl z celé akce dojem, jako z návštěvy Invexu těsně před jeho smrtí…
Excellence in the android user experience
Omílání nezajímavých a všeobecně známých věcí, které si vývojechtivý jedinec může dohledat ve výborné dokumentaci na developer.android.com, případně na některém z mnoha blogů zabývajících se vývojem. Celkový dojem – snažte se sjednotit UI, aby to ladilo s dalšími aplikacemi. Kdyby na konci přednášející nezmínil pár konkrétních případů a tipů, byla by to čtverka jak vyšitá, takhle hodnotím cca za tři.
Integrating with google apps: new apis, new features and best practices
Zaujaly mě následující věci: api console, explorer, discovery service a UI builder. API console je jakési analytics pro jednotlivá api, navíc s možností jednoduché správy daných služeb. API explorer mi připadla jako jakási devconsole, kterou ma Facebook – umožňuje postupně vytvářet požadavek a sledovat, jak se mění výstup na něj. Discovery service je založeno na stejném principu, jako Webscripty Alfresca – každý webscript má descriptor, ve kterém jsou veškeré informace o daném skriptu a tyto soubory prochází služba, která z nich vytváří „dokumentaci“ – praktické a pěkné. Perličkou je, že i discovery service takto popisuje sama sebe :-). No a UI builder, jestli jsem dobře pochopil, umožňuje tvořit UI stylem drag and drop nad Google Apps Script, což jsou „makra“ v tabulkach Google Docs – tady jsem si vzpomněl, jak jsme na střední škole „kódovali“ v Microsoft Accessu (když k tomu všemu přidám ještě možnost běhu nativního kódu v prohlížeči pomocí NaCl, tak mě začíná pomalu ale jistě mrazit).
How to build kick ass games in the cloud
Začátek přednášky se nesl v duchu prezentace nějaké logické hříčky uváděné tak, jako by dotyčný chtěl dětem ve školce vysvětlit princip pexesa. Wtf? My jsme vývojáři, nás zajímá, jak se co dělá, a ne jak se má co hrát. Tady jsem dost váhal navštívit OAuth and OpenID for Data acces and identity in web apps, ale na té jsem byl loni (a bláhově si myslel, že se tam dovím něco nového) a tak jsem ji opominul, musím mrknout na video, jestli za něco stála. Každopádně mě tu zaujaly následující projekty (frameworky?): Box2d, což je simulátor fyziky a byl mimo jiné použit třeba při vývoji Angry Birds, či Crayon Physics, resp odpovídající port tohoto frameworku, takže nám byl předveden GWTbox2D. Dalším frameworkem, který mi utkvěl v poznámkách, je PlayN, což by měla být multiplatformní (Java, HTML5, Android, Flash) knihovna pro psaní her (taky byla použita u Angry Birds).
VC Panel: Enterpreteurship, Incubation and Venture Capital
Odpočinková panelovka, ze které jsem měl dojem, že vítek vrba konečně dospěl a trochu zmoudřel (nebo mu pomohl Centralway :-D). V sále moc lidí nebylo, všichni mlaďoši asi už mají jasno (teď je ovšem na místě dotaz, proč jsem tam byl já?) Don Dodge zmínil, že jsou dneska in aplikace sociální, mobilní, geolokační a hry. Protože geoNesting splňuje všechna tato kritéria, pokusím se urychlit rozdělané projekty a soustředím se pouze na tento asi :-).
(Na Bleeding edge HTML5 jsem asi usnul, nějak si nemůžu na nic vzpomenout. Nebo ty webintents byli na této přednášce? Jestli jo, tak se mi to velice líbilo.)
DevTools Tips and Tricks
Představení developer toolboxu z chromu. Utkvělo mi v mysli především reformátování javascriptu, což je věc více než praktická a v poznámkách odkaz na Apiary.io. Dotazy z publika ve stylu „takže to je firebug“ apod. Srsly, wtf? Proč ten matoucí název? Těšil jsem se na nějaké obecné tipy a triky a místo toho byla vysvětlována práce s nástrojem, se kterým by dokázala poslepu pracovat i moje babička. Zvedám se a prchám pryč na
Ignite, a series of Lightning talks
a dobře dělám, asi největší pecka z celého GDD. Jednotlivé „talks“ mě nabíjejí pozitivní energií a dávají chuť se pustit do dlouho opomíjených projektů :-). Takovouhle celodenní akci bych si dal líbit – dopoledne pár hodin takovéhodle povzbuzování a potom 48h hackaton a bylo by vymalováno :-).
Celkový dojem? Dojem, že google umí dělat bombastické akce, ale vypadá to skoro až, že je neumí naplnit bombastickým obsahem. Možná kdybych byl megaFanGoogler, tak bych zažil pár orgasmů i mimo obžérstvení. Možná, že až budu rok zalezlý v Kanadě ve srubu a pak přijedu, spadne mi čelist. Možná, kdybych zůstal doma, udělám líp a ještě stihnu nějakou práci – přednášky jsem si mohl sjet na U2B. Možná, možná. Jedinou výhodou asi byla možnost střetout se se známými a především neznámými, se kterými jsme si zanadávali na kvalitu akce (s pocitem nenávistných pohledů študáků u stejných stolů, kteří se o 106 ládovali hamburgerama a byli ze všeho dění okolo celí paf :-). Ale aspoň jsem vyhrál knížku… (jejich výběr taky moc nechápu – vše „for beginners“ – teda ne, že bych byl nějaký profesionál, ale knížky „začínáme s bashem, androidem, html…“ imho moc dobrým výběrem nejsou. Příjemnější by byla třeba možnost získat nějaký procesorový čas na GAE, případně možnost telefonické či osobní konzultace některé z mnoha google technologií, přece jen by to bylo praktičtější jak pro výherce, tak pro google a šíření jeho produktů. V této souvislosti bych si na závěr ještě dovolil jednu citaci, když jsem něčím takovým tento blogpost začal, tentokrát Rousseau: „dobro i zlo proudí z téhož pramene“. Možná je na čase otevřít oči a přestat Googlu všechno tak slepě baštit.