Už je to rok a půl, co jsem majitelem v nadpise uvedené hračky. Mimo úvodních pár měsíců, kdy jsem byl nadšen rychlostí systému (v porovnání s G1), jsem na telefon permanentně nadával a v poslední době to gradovalo do takových extrémů (touha rozmlátit telefon, komunitu i google), že jsem se konečně přinutil věnovat odpoledne nahrání Custom ROMky, zprovoznění ROOTa a image s recovery. A protože jsem ne všechny potřebné informace a nástroje našel na jednom místě a navíc se potýkal s drobnými problémy, přijde mi vhod udělat tímto postem takový malý rozcestník.
Když jsem svého času přehrával systém v G1 (CyanogenMod a později SuperD), byly všechny kroky popsány pěkně pod sebou přímo na stránkách s danou ROMkou, u Toshiby se daly rozumně dohledat po fórech. Co se však týká SG2, našel jsem víceméně kulové. Všechny návody (oficiální) počítají s tím, že už požívám nějakou jinou ROMku a přestože někdy úvod a nadpis vypadá, že bude dále řeč o vanilla Samsung paskvilu androidu, nebylo tomu tak. Mimo jiné se tyto návody specializují spíše na Windows, já však potřeboval update provést z Macka (a obecně by to mělo fungovat i pro GNU Linux).
Pokusím se tyto kroky sepsat níže, spolu se zdrojem, odkud jsem čerpal. Uváděná čísla verzí (pokud je uvedu) se samozřejmě časem změní, takže v mnoha případech zůstanu pouze u uvedení názvu daného nástroje a strýček google jistě poradí. Ještě bych na úvod poznamenal, že nenesu žádné riziko, pokud si někdo následujícím postupem s telefonem něco provede.
1. Instalace obrazu zavaděče – postupoval jsem podle howto ve wiki Cyanogen modu, který mě nasměroval na Heimdal Suite, což je multiplatformní nástroj pro flashování obrazů do Samsung Galaxy S zařízení, jak tvrdí oficiální FAQ. Z výše uvedené wiki jsem se dostal i ke ClockworkMod Recovery. Heimdal jsem stáhnul ve formě instalačního balíčku a hned tady jsem měl první problém – instalátor umně skryl okno s informací o potřebě restartu pod všechna okna a já se chvíli trápil s tím, proč se mi nedaří aplikace použít. Po restartu však vše šlo jako po másle a bylo možné nahrát image do zařízení (nejprve nutno zapnout USB debugging a nastartovat telefon do „download režimu“ pomocí trojhmatu volume down, home a power):
[code]sudo heimdall flash –kernel zImage[/code]
2. Povolení superuživatele – spočívající v nahrání binárky su a aplikace Superuser. Na tuto aplikaci mě odkázal miculog, kterého jsem se ale zase tak moc nedržel a ze stránek stáhl zip archivy, které jsem nahrál na kartu, nabootoval do recovery (tentokrát volume up, home a power) a odtud je pomocí „Install zip from sdcard“ nainstaloval.
3. Provedení zálohy – stále v recovery režimu je možné provést zálohu systémových oddílů v nabídce „backup and restore“.
4. Stažení vlastního obrazu s ROM – a následné nahrání na kartu (nebo interní úložiště) v telefonu. Já se rozhodl pro MIUI ROM, takže jsem stahoval nejnovější build a snažil se postupovat podle oficiálního návodu. Bohužel jsem v rámci minulého kroku zároveň začal mazat i cache, data a další místa, takže mi telefon odmítl nabootovat a nemohl jsem tak do něj nahrát zip soubor s updatem. Po chvíli googlení jsem problém vyřešil a pomocí adb z Android SDK namountoval „ramdisk“ jako externi úložiště (telefon v recovery režimu) a nahrál tam požadovaný image:
[code]shmoula $ adb shell
# mount -t tmpfs none /sdcard
# exit
shmoula $ adb push miuiandroid_GT-I9100_ics-2.11.23.zip /sdcard/
. . . . .[/code]
5. Instalace custom ROM – po předchozím vymazání „wipe data/factory reset“, „wipe cache partition“, „advanced – Wipe Dalvik Cache“ a konečně „Mounts and Storage – Format/System“ následuje opět „Install zip from SD card“ a výběr v předchozím kroku nahraného zazipovaného image. Po chvíli akce a napětí následuje restart telefonu pomocí výběru „restart system now“ a s největší pravděpodobností naběhnutí nového systému (a drobné rozčarování z jiného rozložení a následujícího kroku).
6. Instalace Google aplikací – protože nesmějí být bundlovány s custom ROMkama. MIUI už však části těchto aplikací obsahuje, navíc má vlastní market a další drobnosti, takže je nutné tyto služby nejprve povypínat, jak radí začátek tohoto vlákna.
[code]shmoula $ adb shell
# mount -o remount,rw -t ext4 /dev/block/mmcblk0p1 /system
# mv /system/app/NetworkLocation.apk /system/app/MiuiNetworkLocation.bak
# pm disable com.miui.cloudservice
# pm disable com.xiaomi.xmsf
# exit[/code]
Teď už je možné stáhnout balíček s google apps a nahrát jej na kartu v telefonu. Instaluje se opět jako update v recovery režimu volbou „Install zip from SD card“.
7. Aktivování Mass usb režimu – od jisté verze tydlidrojdu není povolen USB Mass storage režim, takže je nutné jej aktivovat ručně:
[code]shmoula $ adb shell
# setprop persist.sys.usb.config mass_storage[/code]
8. Závěrečný restart telefonu a přihlášení se ke svému google účtu a následný komentář s pochvalou pod tímto návodem.