Proč a jak zalívat strom?


Protože se čas do spuštění počítá už jenom na hodiny, ne-li na minuty, pojďme si ještě něco říct o tom, jak funguje zalívání stromů a proč v aplikaci vůbec je.

Každý strom je možné zalít – pomocí ikonky s konvičkou v profilu stromu. Teda pokud má uživatel vodu na zalití – jednou denně se mu automaticky doplní. A pokud je voda a uživatel je alespoň nějakých 25m daleko od stromu, tak jej může zalít – konvička je modrá :). K čemu to? Jednak se navýší počítadlo zalití – to je ten modrý teploměr na obrazovce se stromem, nebo též to procentuální vyjádření na pravé straně seznamu stromů. Když je počítadlo zalití  plné, je strom zralý – obsype se ovocem a může být sklizen – pomocí ikonky se zahradnickými nůžkami též v profilu stromu.

Seznam stromů v okolí
Seznam stromů v okolí

Voda se doplňuje automaticky, vždy po 24 hodinách od posledního zalití. Pokud je tedy strom zalit v 15:00 v úterý, tak ve středu v 14:59 je ještě konvička šedá. V 15:00 a v dostatečné blízkosti ke stromu (výše zmíněných 25m) by měla zmodrat a zalití opět zafunguje.

Druhý důvod zalívání stromů je, že se tak měří zájem uživatelů právě o ten jeden konkrétní strom. Každý zalívající uživatel je připočítán k počítadlu zalití, ovšem pouze jednou. Počítadlo tak ukazuje, kolik lidí daný strom kdy zalilo (na následujícím obrázku je to číslo 1 nad popiskem „Lidí“).

Jediný zralý strom v širokém dalekém okolí
Jediný zralý strom v širokém dalekém okolí

Vezměme v příklad dvě následující situace:

  • Strom zasazený na frekventovaném místě, který navštíví a zaleje 10 různých lidí – počítadlo zalití je tudíž plné a poslední člověk může navíc strom sklidit. Potom bude vypadat počítadlo lidí/zalití jako 10/1.
  • Strom zasazený potají daleko od civilizace, ke kterému nikdo nechodí, kromě jediného poctivce – po deseti dnech jej může sklidit, protože provedl 10 zalití, ale protože tam chodí sám, odrazí se to na celkovém skóre – počítadlo lidí/zalití bude vypadat 1/1.

Sklízení funguje jako jistá forma motivace – každé sklizení se započítá a zobrazí v uživatelově profilu (do budoucna jsou v plánu barevné odměny za poctivé zalívání), stejně tak může sloužit jako jakési hodnocení místa – čím vyšší počet sklizní, o to více zajímavější místo se s nějvětší pravděpodobností bude jednat – a zaslouží si návštěvu (a zalití :)).

Čerstvě vysetý a nezalitý strom
Čerstvě vysetý a nezalitý strom

Počítadla zalití/sklizení jsou zobrazena i na porovnávacím „stupínku vítězů“ umístěným nad mapou. Jsou v něm srovnávány tři nejpodobnější stromy v okolí (okruh 10km) – vprostřed je strom aktuální (je vidět, že čísla korespondují s čísly v profilu stromu) – vlevo je strom bodově „lepší“ a vpravo bodově „horší“. Klepnutí na daný strom v tomto řádku otevře profil stromu. Pokud v okolí neexistuje žádný jiný strom než aktuální, jsou políčka se sousedy prázdná, jak je vidět na předchozím screenshotu s profilem stromu.

Do budoucnu mám v plánu přidat do mapy reálně existující studánky, u kterých by bylo možné nabírat vodu, takže by se dalo zalívat i častěji, než jenom jednou denně. V každém případě jsem ale otevřen dalším nápadům a návrhům, tak směle komentujte na Twitteru @SazimeStromy, nebo zde v diskuzi.


2 komentáře: “Proč a jak zalívat strom?”

  1. Podle životní zkušenosti se mi tento způsob zalévání stromu jeví jako fyzicky méně náročná aktivita…
    Po tom, co jsem skutečně v reálu zasadila na kopci strom a již dvakrát během pěti dnů k němu dovláčela 10l konev s vodou,aby se v prvních dnech uchytil a kořeny nevyschly… (přece jen mne stál i s narozeninovou slevou !!přes pět set, tak bych byla ráda, aby zůstal strom stále zelený)… Klapat na displeji telefonu na konvičku je mých svalů na jedničku… a chůzí si přece také zvyšuju kondičku… že jo! Tak komu se nelení, tomu se zelení 🙂 a sláva dešti, který pomáhá šetřit mé ruce.


  2. usměvavá víla:

    Podle životní zkušenosti se mi tento způsob zalévání stromu jeví jako fyzicky méně náročná aktivita…Po tom, co jsem skutečně v reálu zasadila na kopci strom a již dvakrát během pěti dnů k němu dovláčela 10l konev s vodou,aby se v prvních dnech uchytil a kořeny nevyschly… (přece jen mne stál i s narozeninovou slevou !!přes pět set, tak bych byla ráda, aby zůstal strom stále zelený)… Klapat na displeji telefonu na konvičku je dle mých svalů na jedničku… a chůzí si přece také zvyšuju kondičku… že jo! Tak komu se nelení, tomu se zelení a sláva dešti, který pomáhá šetřit mé ruce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *