Návykovač


Návykovač je aplikace pro mobilní telefony s Androidem, která pomáhá kontrolovat plnění či neplnění návyků a umožňuje sledovat uživatelův pokrok v čase. Tolik ve stručnosti, dále se pokusím ukázat funkčnost na konkrétním jednoduchém příkladu.

Nově: připojte se k nám na Facebooku!

Řekněme, že chci pravidelně cvičit a potřebuju se donutit, aby to opravdu bylo v pondělí, středu a pátek. Po prvním spuštění aplikace tedy postupně proklikám (červený puntík na screenshotech) do vytvoření nového návyku, nazvu jej „Cvičit“, vyberu, že bude aktivní pouze v dané tři dny a potvrdím.

Založení prvního návyku
Založení prvního návyku

Zároveň bych rád sledoval, že to nepřeháním s jídlem ve fastfoodech – nejezení v oněch místech bych rád měl pod kontrolou každý den, vyjma neděle – tu sledovat nebudu a je čistě na mě, jestli se tam budu, nebo nebudu stravovat. Opět pomocí tlačítka s + přejdu na vytvářecí obrazovku a založím další návyk – „Necpat se ve fastfoodech“, vyberu odpovídající dny a potvrdím. V seznamu všech návyků bych měl teď vidět tyto dva založené návyky, společně se znázorněním dnů, ve které jsou aktivní. Pro editaci nebo smazání návyku stačí na odpovídajícím řádku chvíli přidržet prst a zobrazí se nabídka pro provedení akce.

Zobrazení všech sledovaných návyků
Zobrazení všech sledovaných návyků

Pomocí tlačítka zpět se dostanu na obrazovku s denním nastavením. Každý nový den je vytvořena nová tato obrazovka a den předchozí se odsune za levý okraj displeje. Mezi dny je možné se pohybovat pomocí tahu prstem po obrazovce (swipe) doprava či doleva, skočit na dnešní den potom pomocí šipky vpravo nahoře. V tomto okamžiku, kdy jsem dneska založil dva nové návyky, je uložený den pouze dnešní, tudíž není možné se nikam dále pohybovat. Pokud daný návyk splním, můžu si jej odškrtnout v seznamu (je možné kompletovat návyky pouze pro dnešní a včerejší den), případně klepnutím na text návyku přidat textovou poznámku. Na následujícím snímku je vidět zobrazení aktuálního dne, kdy jsem poctivě cvičil, ale nenechal si ujít burger a hranolky. Za povšimnutí stojí modrý „teploměr“ na rozhraní bílého seznamu a černého záhlaví – celý modrý znamená, že je právě konec týdne a já poctivě zkompletoval všechny sledované návyky. Celý průhledný značí, že jsem v tomto týdnu ještě neudělal jedinou věc, kterou sleduji.

Dneska jeden splněn, druhý jsem neuhlídal
Dneska jeden splněn, druhý jsem neuhlídal

Po několika dnech sledování už je v kalendáři vidět, jak úspěšný jsem u jednotlivých sledovaných návyků. Pokud nad řádkem s návykem chvíli přidržím prst, vyskočí dialog s kalendářem, ve kterém jsou zeleně vybarveny dny, kdy jsem dělal, co jsem měl; a červenou, co jsem nedělal, přestože jsem měl. Na dalším screenshotu je tak vidět, že už sleduju daný návyk téměř týden, ve středu jsem se neuhlídal a ve čtvrtek a sobotu mám u záznamu nějakou poznámku (která se po klepnutí na daný den zobrazí). Samozřejmě snahou je, aby byl kalendář jen a pouze zeleno-bílý.

Zobrazení kompletace jednoho z návyků v dlouhodobějším měřítku
Zobrazení kompletace jednoho z návyků v dlouhodobějším měřítku

Další nástroje pro sledování jsou schované za levým okrajem – záložka se vytáhne po klepnutí na tři malé horizontální proužky nahoře vlevo od ikony aplikace, nebo tažením prstu od okraje displeje zleva doprava (chce to trochu cviku). Tady jsou zobrazeny celkové statistiky pro všechny sledované návyky. Fialově je znázorněna průměrná dokončenost návyků za celou dobu používání programu (dokončené / všechny návyky). Hned níže jsou tři číselné ukazatele – první udává, kolik návyků bylo kdy sledováno, druhý – jak dlouho celkem sledování probíhá a třetí vyjadřuje nejdelší dosažený „řetěz“ úspěšně provedených návyků nenarušený žádným opomenutým (dle výše znázorněného kalendáře se jedná o zelené dny, mezi nimiž není žádný červený). Následují tři grafy znázorňující dokončenost návyků v týdnech v uplynulém měsíci – týden s nejlepším score, aktuální týden (shoduje se s modrým teploměrem zmíněným o něco výše) a týden s nejhorší dokončeností. V prvním týdnu jsou tyto ukazatele samozřejmě stejné a víceméně neinformativní, hodnotu budou mít až od druhého týdne používání a dále.

Box se souhrnnými statistikami
Box se souhrnnými statistikami

To je k ovládání současné verze aplikace vše, co je možné popsat. Dále záleží na uživateli, jak se s budováním návyků sám popere – aplikace jej neupozorní, že si přidává například 10 návyků zaráz a těžko něco takového zvládne. Něco takového zvažuju přidat do dalších verzí, spolu s notifikacemi, které budou upozorňovat na nutnost opakování, či hlídat 21 opakování atd. Pokud vás tento návykovací pomocník zaujal, je dostupný zdarma na Google Play. Za zpětnou vazbu, návrhy do dalších verzí a doporučení známým či neznámým budu vděčný! Úspěšné návykování!!

2 komentáře: “Návykovač”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *